Українські народні пісні

Барабан

Історична довідка

Барабан як різновид мембранних ударних інструментів з’явився десь у другій половині XVI ст. Як і литаври, він спочатку був суто військовим інструментом. У Війську Запорізькому застосовувався не лише як засіб зв’язку, а й при виконанні окремих бойових завдань. В тогочасному документі є така згадка: «Пошли 3-го часа з полночи и увойшовши больш 20 верст, стали на ночлег при очерету, а на всех становиськах заказано имети огонь, трубки курить, и бить в барабани, але з якою могли тихостію и молчанием, так себе содержали, не разбираючись и сами, и коней от себе никуда не пускаючи» 1. Відомий переказ, що Богдан Хмельницький в боях з ворожим військом застосовував так звані вітряні барабани, звук яких видобувався барабанними колотушками, що приводились в рух силою вітру. Гучний шум численних барабанів нагонив на ворога страх.

З часом барабан увійшов до складу військових духових оркестрів, де й зберігся до наших днів. Не раніше XIX ст. відставні полкові музиканти, серед яких були музично обдаровані селяни, перенесли його в музичний побут села. Тепер барабан використовується в народних інструментальних ансамблях та духових оркестрах, причому до складу ансамблів типу троїстої музики барабан входить переважно в західних областях України.

На барабані, як правило, супроводжують танцювальну музику та похідні марші. Цікаво, що за недовгий час побутування цього інструмента серед українського народу він дістав відображення в народних піснях.

Ой грай, коли граєш,
Нехай теща танцює,
[В] барабани вибиває;
А дочка нехай танцює,
Коли щасливу долю чує 2.

Опис та характеристика

Побудова барабана така: на дерев’яний або бляшаний обруч діаметром до одного метра і шириною близько 30 сантиметрів з обох боків металевими обідками та спеціальними гвинтами натягнута шкіра. В обручі (стінці) прорізано отвір діаметром 5 сантиметрів для виходу повітря. Зверху барабана наглухо закріплюється мідна тарілка, по якій барабанщик ударяє другою тарілкою. По шкірі б’ють дерев’яною колотушкою, круглий кінець якої обшитий товстим домотканим сукном або повстю, від чого звук стає м’якшим і гучнішим.

Барабан
Барабан
Барабан
Барабан

Партії барабана, бубна (решітка) і тарілок нотуються на одній лінійці.

Партія барабана
Партія барабана

Іноді здібний барабанщик (вправний музика, як його називають у народі) майстерно б’є колотушкою також по тарілках, чим надає звучанню оркестру чи ансамблю особливого колориту. В малих інструментальних ансамблях б’ють у верхню тарілку, як уже зазначалося, металевим прутиком.

Походження та примітки

1 «Киевская старина», т. XXXIX, 1892, стор. 305.

2 П. Чубинский, Труды этнографическо-статистической экспедиции в Западно-Русский край, снаряженной императорским Русским географическим обществом, т. V, СПб., 1874, стор. 1141.

Дивіться також