Українські народні пісні

Очеретяна цівка (очеретина)

Очеретина. 1 — вхідний отвір, 2 — віконце з плівкою
Очеретина. 1 — вхідний отвір, 2 — віконце з плівкою

Очеретяна цівка (очеретина) як музичний інструмент давно побутує на Україні. Про нього згадується в народних піснях, зокрема в популярному романсі «Рибалка молоденький»:

Одну очеретину
Рибалонька зломив,
І з неї він сопілку
Ножем собі зробив.
Зробив собі сопілку,
І грав на ній, що вмів,
Але з очеретини
Сумний роздався спів 1.

Тут очеретина названа сопілкою через те, що вони схожі між собою. Насправді ж це зовсім інший, простіший від неї інструмент. Виготовляється очеретина дуже просто: з товстої, міцної і найдовшої між колінцями очеретини гострим ножем рівненько відрізують трубочку. На ній з того кінця, який беруть у рот, вирізують прямокутне віконце так, щоб не пошкодити тоненької плівки всередині трубочки. Якщо ж плівка порветься, то її можна замінити наклеєним поверх вирізу тоненьким папером. Взявши в губи очеретину, виконавець починає густи мелодію, від чого тоненька плівка-мембрана вібрує і забарвлює голос виконавця ніжним, трохи сумовитим тембром.

На очеретині може грати кожна музично обдарована людина. Є. Бобровников, наприклад, створював великі ансамблі виконавців на очеретині (переважно з учасників самодіяльних хорів). Кожен з них грав свою хорову партію пісні або гармонізованої інструментальної п’єси в супроводі баяна чи фортепіано. Виступи таких ансамблів мають великий успіх у слухачів.

Походження та примітки

1 «Українські народні романси», К., 1961. стор. 299—300.

Дивіться також