Українські народні пісні

Трембіта

Трембіта
Трембіта

Трембіта — старовинний український народний інструмент. Власне, це набагато збільшений пастуший ріг з дерева — майже єдиний амбушюрний інструмент, який зберігся і не втратив свого значення в музичному побуті на заході України. На трембіті повідомляють населення про незвичайні події. Наприклад, коли до двору наближається група колядників, трембітарі грають закличні мелодії. Спеціальні похоронні мелодії, якими повідомляють про смерть когось із гірських мешканців, звучать сумовито, надривно. На трембіті виконують також надзвичайно колоритні вівчарські награвання.

Виготовляється трембіта з дерева. Прямий стовбур потрібної довжини обтісують, надаючи форми майбутнього інструмента, потім розколюють на рівні половини, щоб вибрати серцевину, тонкі стінки склеюють і обгортають березовою корою. Частина трембіти довжиною 2—2,5 метра має діаметр близько трьох сантиметрів, а кінець (приблизно півметра) коносуподібно розширюється, утворюючи розтруб. У вузький кінець вставляють роговий чи мідний мундштук, іноді трость (пищик). Звук трембіти густий і надзвичайно сильний. Оскільки на трембіті немає пристроїв для зміни висоти звуку, як, наприклад, на флейті чи сопілці, то цієї зміни досягають, певним чином складаючи губи і з силою вдуваючи повітря.

Зрідка трапляються трембіти з одним чи двома отворами, з допомогою яких можна змінювати висоту звука. Проте вони не набагато збільшують можливість виконання на цьому інструменті більш-менш складних мелодій.

(Діапазон трембіти охоплює три октави натурального звукоряду, причому одинадцятий обертон 1 звучить завищено, а тринадцятий — занижено. Трембіти не мають стабільної висоти звукоряду Тут усе залежить від розмірів інструмента. Обсяг натурального звукоряду трембіти показано на нотному прикладі 2.

Звукоряд трембіти
Звукоряд трембіти
Трембіта
Трембіта

Використовується в оркестрі замість труби в строї сі-бемоль.

Звукоряд трембіти
Звукоряд трембіти

Мелодії на трембіті грають в основному у верхньому регістрі. Використання трембіти в оркестрі українських народних інструментів як епізодичного інструмента дуже бажане.

Походження та примітки

1 Звуки, які виникають в результаті коливання основного звука (найнижчого), називають обертонами. Вони впливають на формування тембру (забарвлення) інструмента.

Дивіться також