Українські народні пісні

Кувиці, флейта пана, ребро

Кувиці і флейта Пана є різновидами багатоствольного інструмента, відомого вже в епоху неоліту. Вони виникли внаслідок поєднання в одному інструменті кількох одноствольних відкритих флейт.

Антична легенда розповідає, як бог Пан, що вважався богом полів і лісів, заступником пастухів, змагався в грі на музичних інструментах з Аполлоном і програв останньому не лише тому, що той був покровителем муз, а й тому, що Аполлон грав, як вважалось, на більш досконалому аристократичному інструменті — давньогрецькій лірі (кіфарі). З того часу за багатоствольною флейтою, на якій грав Пан, закріпилася назва — флейта Пана. Варіацій цієї легенди існує багато, але фактом є те, що інструмент цей відомий майже всім народам світу.

На перших порах трубки в багатоствольних флейтах не лише являли набір звуків, потрібних для виконання певної музики, а й вистроювалися в порядку, необхідному для відтворення конкретної мелодії. Повторювався звук — повторювалась відповідна трубка, тобто на кожну мелодію виготовлялася окрема багатоствольна флейта. Такі флейти були в деяких племен ще у XVIII ст. А дві мелодії, відтворювані на подібних інструментах, записав бельгійський музикознавець і композитор Ф. Фетіс (1784—1871).

Незважаючи на те, що кожна з цих мелодій побудована на п’яти голосах і для кожної з них вистачило б п’яти трубок, людина використовувала відповідно 9 і 10 трубок.

В Україні багатоствольна флейта відома з часів Київської Русі. Вона називалась: «кувички», «кувікли», «кугікли», «цевниця», часом — «свирель», що українською звучить як «свиріль». У церковних книгах і різних азбуковниках ці назви простежуються аж до XII ст., а в деяких з них є натяк, що ті багатоствольні флейти мали по три цівки (трубки). В словнику П. Беринди (1627) «цевниця» трактується як «свистелка», «флетня», «шаламан». Точного ж визначення цього інструмента в словнику немає.

Французький дослідник М. Гютрі у своїй праці «Dissertations sur les antquites Russie» (1795) повідомляє, що під час подорожі познайомився в Україні із свірєлкою і далі описує її як флейту Пана із семи цівок.

В Україні найбільш поширені два види багатоствольної відкритої флейти: кувиці — ансамблевий інструмент і флейта Пана — сольний інструмент.

Дивіться також