Українські народні пісні

Очеретяна цівка

Очеретяна цівка — це зразок трубомирлитона, вібруюча мембрана в якому міститься всередині трубки. Влаштована вона так. На поверхні звичайної очеретяної трубки частково зрізають кілька шарів прямокутної форми, залишаючи тоненьку шкірку, яка б прикривала ствол. Виконавець, піднісши цю трубку до губ, сам співає закритим ротом певну мелодію, а вібруюча плівка надає тому наспіву своєрідного тембру. Часом замість тієї природної плівки використовують тонкий папір, фольгу тощо. Іноді така очеретина закінчується розтрубом.

У колекції Державного музею театрального, музичного і кіномистецтва України є очеретяна цівка («очеретина з рогом»), виготовлена в 60-х рр. XX ст. Є. Бобровниковим [109, с. 87].

Працюючи з самодіяльними колективами, Є. Бобровников у 70—80-х рр. XX ст. створював великі ансамблі виконавців на очеретині, і кожен з них (а це були переважно хористи) виконував або хорову партію, або партію певного інструмента інструментальної п’єси.

Аналогічні інструменти використовував Ю. Збандут із Черкас у Русько-Полянському фольклорному ансамблі. У його мирлитонах були пластмасові трубки, в яких прорізано кілька круглих отворів із фольговою мембраною...

Дивіться також