Українські народні пісні

Півтораденцівка

Півтораденцівка
Півтораденцівка

Варіантом подвійної флейти, в якої на одній виконується мелодія, а на другій звучить лише бурдонний звук, є півтораденцівка. Це означає, що друга флейта не має пальцьових отворів. Її свисток вистроєний в тоніку чи терцію до мелодичної флейти. Півтораденцівка, як правило, виготовляється з цільного шматка деревини (бруска).

У Державному музеї театрального, музичного і кіномистецтва України є півтораденцівка у формі паралелепіпеда. На правому (мелодичному) стволі — шість пальцьових отворів, діапазон — дві октави, довжина — 264 мм, діаметр ствола — 12 мм. Виготовлено цей інструмент із граба.

За повідомленням Б. Яремка, на Путильщині півтораденцівка зветься близнівкою. Це двоствольна яворова флейта, що складається з двох самостійних трубок із шістьома, рідше — п’ятьома, отворами на правій (мелодичній) трубці. Довжина трубки становить 360—404 мм, діаметр — 11 мм. Звукоряд діатонічний, діапазон — 2,5 октави, що створюється прямою і вилковою аплікатурою та октавно-квінтовим передуванням [119, с. 55].

Дивіться також