Українські народні пісні

Торохкало

Торохкало О. Шльончика. 1985. Чернігів
Торохкало О. Шльончика. 1985. Чернігів

Торохкало — це самозвучний інструмент у вигляді двох співударних пластин (дощок). Переважно це шумовий інструмент нічних сторожів. Ритмічно помахуючи торохкалом, сторож давав тим самим знати, що він не спить, а оберігає спокій мешканців міста чи селища. Ці ж знаряддя люди використовували колись в музичному побуті для акомпанементу власним співам, награванням «під язик» чи іншим інструментам, що виконували мелодію.

Будову торохкала описує детально А. Гуменюк [30, с. 22]. Основна деталь цього інструмента — коротка дошка з ручкою. На межі ручки і дошки за допомогою завіси, кільця чи будь-якого шарніра кріпиться друга дощечка так, щоб площини обох дощок могли збігатися. Під час помаху дощечки ударяють одна об одну і утворюється досить гучний звук.

Подібний ідіофон у різних регіонах має свої назви і певні конструктивні відмінності. Так, у гірських районах Закарпаття відомий самозвучний інструмент «клевець», в основі якого — рухома колотушка чи двосторонній молоточок у вигляді маятника, що вмонтований між двома паралельними дерев’яними пластинами. Під час помаху колотушка вдаряє по черзі об кожну пластину, і утворюється певний шумовий ефект.

Приблизно за такою конструкцією в 1985 р. виготовив торохкало музичний майстер з Чернігова О. Шльончик. Лише замість дощок він зробив два порожнистих бруски, попередньо вистроївши їх у квартовому інтервалі. І бруски ці змонтовані не паралельно, а під кутом один до одного. Між ними — рухомий двосторонній молоточок. Цей інструмент майстер робив, ретельно підбираючи матеріал: бруски з циліндричними отворами всередині — із клена, рухомий молоточок — горіховий, ручка — з тополі. Він має естетичний зовнішній вигляд, його деталі орнаментовано різьбленням. Використовувався у фольклорних колективах Чернігівщини як акомпануючий.

У с. Коритище на Сумщині в 70—80-х рр. XX ст. літні аматори — учасники народного інструментального ансамблю використовували для акомпанементу торохкало власного виробництва. Замість співударних дощок вони з’єднали металевою пружиною дві дерев’яні ложки...

Дивіться також