Українські народні пісні

МАШЕРУЮТЬ ВЖЕ ПОВСТАНЦІ
Українська народна пісня

Машерують вже повстанці,
Як давно колись стрільці,
Сяє зброя їх на сонці,
Грає усміх на лиці.

Приспів:

Хто живий, хто живий,
В ряд вставай, в ряд вставай
Визволяти, здобувати
Рідний край.

Тільки зброя дасть нам волю!
Гей юначе, не барись!
В тихих водах ясні зорі
Знов засяють, як колись.

Приспів.

Вже не буде ворог лютий
Розпинати нам братів,
Не вливатиме отрути
В серця чисті юнаків.

Приспів.

Перед нами молодими
Простелився волі шлях,
Пісня лине в небо синє,
Переможно має стяг.

Українська народна пісня МАШЕРУЮТЬ ВЖЕ ПОВСТАНЦІ — ноти
МАШЕРУЮТЬ ВЖЕ ПОВСТАНЦІ — ноти — українська народна пісня

Походження та примітки

У газеті «Гомін України» (Торонто) у березні 1993 р. Мирослав Кальба доброзичливо приписує авторство цієї пісні командирові УПА Р. Шухевичу-Чупринці. Проте збірник пісень Р. Купчинського «Ми йдемо в бій», видавництво «Червона калина», за редакцією І. Соневицького поза всяким сумнівом доводить, що автором слів і музики є Роман Купчинський (газета «Шлях Перемоги», № 34 від 21 березня 1993 р. Київ — Львів — Мюнхен). Як зазначено у 25-му томі Літопису УПА, написана пісня в 1941 р. в м. Кракові для куреня Шухевича. Ця інформація походить із машинопису Р. Купчинського «Список моїх пісень». 1968 р. Назви: «Марширують добровольці», «Марширують вже повстанці», а у співанику УПА — «Гей марширують вже повстанці» (кількаів). Пісня стала загальновідома в УПА. Мирослав Кальба, голова ДУН, у листі до «Гомону України» пише: «Ми в ДУН співали її вже в 1941 р., автором її слів і музики був сотник Роман Шухевич... В Нойгаммері на другому поверсі будинку, який займав Шухевич, в коридорі було фортепіано, при якому кілька вечорів сидів Шухевич і, граючи, писав і справляв ноти до маршу «Марширують добровольці»... А що ДУН не мала жодної своєї пісні, Шухевич подарував її нам. Після розв’язання куренів ДУН в грудні 1942 р. майже усі учасники перейшли до УПА і принесли вони з собою нашу пісню «Марширують добровольці». Можливо, що Р. Шухевич «грав і справляв» пісню, випробовуючи новий твір, отриманий від Р. Купчинського.

Народний варіант пісні почув і записав Євген Гіщинський від групи співаків у с. Кимир Перемишлянського району на Львівщині.

Джерело

  • За волю України. Антологія пісень національно-визвольних змагань. Упорядник Євген Гіщинський. — Луцьк: Видавництво «Волинська обласна друкарня», 2002. — 316 с.

Тематичні розділи

  • Повстанські пісні