Українські народні пісні

НЕХАЙ ЛЮТУЄ ХУРТОВИНА
Українська народна пісня

Нехай лютує хуртовина,
Шаліє грізно буревій,
Нас кличе мати Україна
З ворогом на смертний бій.

Приспів:

Не для нас ті вражі тюрми,
Не для нас кайдани,
Ми комуну розіб’ємо
І воля настане.

До нас всміхнулася руїна,
Ордами стоптана земля,
Нас привітала Україна,
Поклонилися поля.

Приспів.

Ми йдемо твердо по руїні,
Для нас не страшен смерти міг,
Ми волю несемо Вкраїні,
Сонце правди несем в світ.

Приспів.

Українська народна пісня НЕХАЙ ЛЮТУЄ ХУРТОВИНА — ноти
НЕХАЙ ЛЮТУЄ ХУРТОВИНА — ноти — українська народна пісня

Походження та примітки

Слова і мелодії Дудича Миколи Васильовича (Залізняка). М. Дудич (19.12.1914 — 4.05.1947 рр.) народився в с. Головецько Стрілківського району (тепер Старосамбірський) Львівської області в селянській родині. Надзвичайно талановитий, допитливий, начитаний хлопець, з раннього дитинства пройнявся духом глибокого патріотизму, що панував в родині, в селі. Великий вплив на нього мав директор місцевої школи Віктор Мішкевич, який керував сільським хором, драмгуртком, танцювальним колективом. Малий Микола мав великий хист до навчання і музики. Вчитель навчив його грати на скрипці, допоміг опанувати нотну грамоту. Маючи чудовий тенор, юнак став активним учасником усіх сільських просвітянських гуртків, церковного хору. Вдосконаливши свою майстерність, згодом замінив свого вчителя і керував просвітянським, церковним хором, вокальним, драматичними гуртками, танцював, грав на скрипці і був активним членом «Просвіти». Організував у селі бібліотеку, брав участь в усіх культурно-освітніх і патріотичних заходах села, району.

З початком 30-х років став членом ОУН, підпільником, потім повстанцем, районним провідником ОУН. Був добре знайомий з Романом Шухевичем. Писав вірші і музику до пісень, які користувались популярністю серед повстанців і народу. Загинув у нерівному бою з чекістами в 1947 р. Ціною власного життя врятував своїх побратимів, яким під його прикриттям вдалося врятуватися. Дружина Ірина з дітьми (дочка 4 роки, найменшому сину 3 місяці) була вивезена в концтабори і протягом 10 років пиляла ліс у тайзі. Старший син втік і переховувався в селі. Повернувшись з Сибіру, дружина тепер з сім’єю дочки проживає в м. Трускавці на Львівщині.

Записав, розшифрував пісні Євген Гіщинський від рідного брата, повстанця Михайла Дудича, 1926 р. н., жителя м. Луцька, в 1999 р.

Джерело

  • За волю України. Антологія пісень національно-визвольних змагань. Упорядник Євген Гіщинський. — Луцьк: Видавництво «Волинська обласна друкарня», 2002. — 316 с.

Тематичні розділи

  • Повстанські пісні