ЯК Я ІШОВ З АМЕРИКИ ДОДОМУ
Українська народна пісня
Як я ішов з Америки додому,
Стрітив я там камарата на коню:
— Камарате, австрияку, як ся маш,
Ци там жиє іші моя стара мать?
— Камарате, австрияку, як ся маш,
Ци там жиє іші моя стара мать?
— Твоя матка уже, вера, не жиє,
Уж два роки, як в чорній земли гниє.
— Кеби я знав, же она не жиє мі,
Остав би я в Америцькой країні.
— Кеби я знав, же она не жиє мі,
Остав би я в Америцькой країні.