ЯК Я ІШОВ ШТИРИ МИЛІ ЛІСОМ
Українська народна пісня
Як я ішов штири милі лісом,
Світив місяць високо, високо.
Мила за мном вікном ся дивила,
Гей, чим одишов далеко.
Я одишов штири милі поля,
Мила за мном волала:
«Ой вернися, милий-наймиленьший,
Чим я тебе згнівала?»
«Ой тим жесь мя, моя наймиленьша,
Тим жесь мя погнівала,
Як я стояв під твоїм віконцем,
Ти сой з іншим сидіва».